Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


Az érvénytelenség kérdései előzetes döntéshozatali eljárásban

Az érvénytelenség problematikája az előzetes döntéshozatali eljárásban is felmerülhet. Ez esetben a jogérvényesítés nemzeti szinten zajlik, a nemzeti bíróság előtt hivatkozik valamelyik fél jogainak megóvása, igényeinek alátámasztása vagy éppen a vele szemben érvényesített követelés alaptalansága érdekében az uniós intézmények, szervek vagy hivatalok jogi aktusainak érvénytelenségére [EUMSZ 267. cikk első albekezdés b) pont]. Miután nemzeti bíróság nincs felhatalmazva arra, hogy az uniós jogi aktusok érvényességéről véleményt nyilvánítson, ezért előzetes döntéshozatali eljárás keretében kéri ki a Bíróság véleményét. Ilyen esetekben – hasonlóan a semmissé nyilvánítási eljárásban megfogalmazott jogi alapokhoz – a Bíróság az EUMSZ 263. cikk szerinti vizsgálódást folytatja le a jogforrás érvényességével kapcsolatosan. Annak elkerülésére, hogy az ilyenformán időkorlátozás nélküli további igényérvényesítés lehetőségével ne lehessen visszaélni, az Európai Unió Bíróságának gyakorlata kialakította a „les-szabályt”.1 Ez azt jelenti, hogy olyan esetekben, amikor a magánfélnek kétséget kizáró módon lett volna keresetindítási joga – az EUMSZ 263. cikk negyedik albekezdésében foglalt feltételek teljesülése esetén –, de ezzel a jogosultsággal a megszabott határidőn belül nem élt, utóbb a nemzeti bíróság előtti eljárásban ez a joga már nem éled fel. A TWD-ügyben kialakult ítélkezési gyakorlat célja a keresetindítási határidő kijátszásának megelőzése. Amennyiben elmulasztják a keresetindítási határidőt, akkor előzetes döntéshozatal iránti kérelem formájában nem kérheti mégis az intézkedés felülvizsgálatát az az érintett, aki határidőben benyújthatta a keresetet az uniós bíróságokhoz. Ilyen hivatkozás és erre irányuló előzetes döntéshozatali kérelem esetén a Bíróság érdemi vizsgálat nélkül fogja elutasítani a válaszadást, mert a felperes a nemzeti bíróság előtt nem hivatkozhat az olyan uniós jogi aktus jogellenességére, amelyet a keresetindításra előírt határidőn belül nem támadott meg közvetlenül az uniós bíróságok előtt.2

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave