Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


Előzetes felszólítás

A mulasztási perben benyújtott kereset csak akkor lesz elfogadható, ha az érintett intézményt, szervet vagy hivatalt előzetesen felkérték (értsd: felszólították), hogy járjon el (EUMSZ 265. cikk második albekezdés). A mulasztás észlelését követően – a per előtti felszólítás jogalapjára utalva1 – észszerű időn belül kell az intézményt felhívni,2 és a felhívásból pontosan ki kell derülnie, hogy a kérelmező az intézménytől, szervtől vagy hivataltól milyen cselekvés teljesítését, milyen intézkedés elfogadását várja.3 Általánosságban történő felszólítás a perelőfeltételeket nem teljesíti, így kellően konkrét felhívás hiányában a bíróság érdemben nem fogja a keresetet vizsgálni. Ugyanígy akkor sem teljesülnek a Szerződésben írt perelőfeltételek, ha a kérelmező a mulasztásról való tudomásszerzést követően huzamosabb időn keresztül nem érvényesíti igényét az uniós intézménnyel, szervvel vagy hivatallal szemben. A mulasztás folyamatos jogsértő állapotot jelent, így a mulasztási perben a Szerződésben is nevesített határidők a mulasztó intézmény irányába tett felszólítástól indulnak. Amennyiben a felszólított uniós intézmény, szerv, hivatal kéthónapos határidőn belül kifejti álláspontját (EUMSZ 265. cikk második albekezdés), úgy vele szemben mulasztási eljárás már nem indítható. A felkérésre (felszólításra) adott állásfoglalás nem tartozik abba a körbe, amit semmissé nyilvánítás iránti perben támadni lehetne.4 Az állásfoglalást az uniós intézmény, szerv, hivatal bármilyen formában kifejezheti (levélben,5 faxon, e-mailben, vagy eltérő tartalmú intézkedés elfogadásával), az formához, alaki előírásokhoz nincs kötve. Ha a felkéréstől számított két hónapon6 belül az érintett intézmény, szerv vagy hivatal nem foglal állást, a keresetet további két hónapon belül lehet megindítani. A cselekvés kifejezett megtagadása nem szünteti meg a mulasztást, akkor sem, ha az uniós intézmény, szerv, hivatal állásfoglalásában szerepel ezen elutasító álláspontja, így ebben az esetben is kezdeményezhető a peres eljárás.7 Azt, hogy milyen tartalmi követelményei vannak az előzetes felkérésnek (felszólításnak), a Bíróság korábbi esetjogában már körülírta.8 Fontos garanciális szabály, hogy a megelőző eljárás során a felkérésben írt jogalapon lehet csak a kereseti kérelmet előterjeszteni, azaz kötve van a felperes azokhoz az érveihez, amelyeket a felkérő levelében az intézmény, szerv, hivatal felé közölt. Utóbb a per során más jogi indokokra, érvekre és tényekre nem térhet át.

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave