Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


Kivételek az előterjesztési kötelezettség alól

Előfordulhat olyan helyzet, hogy érintve van egy ügyben uniós jogi kérdés, azonban annak értelmezése nem előfeltétele a tagállami ügy eldöntésének. Ilyen esetekben nyilvánvalóan nem keletkezik előterjesztési kötelezettség még a végső fokon eljáró bíróság számára sem.1 Vannak olyan esetek is, amikor uniós jogi szabályok használatára van szükség az ügy eldöntéséhez, de előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezésére még sincs szükség. Ez előfordulhat azért, mert már van az adott kérdésben kialakult ítélkezési gyakorlat, a Bíróság a kérdést korábban már eldöntötte, a tagállami bíró pedig ezt az értelmezést felhasználja döntése meghozatalánál, vagy azért, mert a kérdésre adható válasz evidens, a szóban forgó szabály értelmezését illetően észszerű kétség nem merül fel. E két szituációt két elvvel szoktuk leírni, az első az acte éclairé, a második pedig az acte clair2 doktrínája. Az acte éclairé doktrína úgy írható körül, hogy a Bíróság azonos tárgyú korábbi döntései, amelyek bármely tagállami bíróság kezdeményezésére, illetve bármilyen eljárásban születtek, iránymutatásul szolgálhatnak a tagállami bíróságok számára. Az ilyen korábbi döntések megléte és azok tagállami bírák általi ismerete azonban nem akadálya annak, hogy a tagállami bíróság új ténybeli körülmények vagy jogi érvek alapján, vagy egyszerűen a jogfejlődés időközben bekövetkezett eredményei miatt ugyanazon kérdésben is a Bírósághoz forduljon.3 Ez a megállapítás igaz akkor is, ha a már eldöntött jogkérdés nem pontosan egyezik az alapügyben felmerült esettel.4 Az előzetes döntéshozatalra utalás célszerűségi okokból különösen hasznos akkor, ha úgy tűnik, hogy a meglévő ítélkezési gyakorlat egy merőben új jogi vagy ténybeli háttér kapcsán nem adja meg a szükséges felvilágosítást.5

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave