Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Első rész

A megismerés művészete című első rész fő célja a könyv fontos gondolatainak előkészítése, ennek megfelelően tartalmilag erősen szerteágazó. Az Objektivitás című fejezet a modern tudományra jellemző, a tudás elszemélytelenítésére irányuló törekvésének történeti és logikai megalapozású kritikáját tartalmazza. A második, Valószínűség című fejezet az állítások természetével kapcsolatos hosszú gondolatmenet első állítása. A Rend című fejezet néhány fontos ontológiai állítást fogalmaz meg, amelyek teljes jelentősége a negyedik részben válik világossá, az első részen belüli szerepük pedig az, hogy az előző fejezetben tárgyalt valószínűségi kijelentések jelentését állítják helyre. Az első három fejezetben több példa szerepel a személyes tudás olyan aktusaira, mint például a rend becslése. Így ezek a fejezetek jól előkészítik a negyedik, Készségek című fejezetet: az olvasó számára ezen a ponton már világos, hogy Polányi tudományképében a tudós személyes, nagyrészt explicit módon nem körülírható készségeinek központi szerepe van. Ez a fejezet ezekkel a képességekkel foglalkozik, és egyben előkészíti a második részben bevezetett hallgatólagos tudás fogalmat.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave