Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Első fejezet

Polányi ebben a fejezetben egy ismeretelméleti problémával foglalkozik. Az objektivitás mint a kortárs tudósokat általánosan jellemző attitűd kritikáját fogalmazza meg logikai és történeti érvekkel. Az objektivitásra való törekvés ellentmondásait a mechanisztikus világnézet, a relativitáselmélet és általában a modern fizika területén vizsgálja meg. Polányi csak a könyv végén fogalmazza meg saját természettudományos vízióját, az ultrabiológiát. Ettől a ponttól az 1. fejezetben még igen távol vagyunk, mégis a mechanisztikus világkép az objektivitás kapcsán itt megfogalmazott kritikáját már az ultrabiológia gondolati előkészítésének tekinthetjük. Polányi ebben a fejezetben vezeti be a megtévesztő behelyettesítés fogalmát (lásd a bevezetőben). Ez a gondolat a 6. fejezet előkészítésének tekinthető, ahol az intellektuális szenvedélyekről (és azok elleplezéséről a megtévesztő behelyettesítés által) lesz szó. A megtévesztő behelyettesítés szerepe a 7., Konvivialitás című fejezetben is kulcsfontosságú lesz a morális inverzió fogalmának megalkotásánál.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave