Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Második fejezet

Ebben a fejezetben Polányi a kijelentések természetével foglalkozik a valószínűség fogalma kapcsán. A könyv spirális szerkezetének megfelelően a kijelentések természetéhez az 5. és a 8. fejezetben is visszatér. Itt még csak a valószínűség területére szorítkozik, és azt a problémát járja körbe, hogy a valószínűségi kijelentések nem tesztelhetők, hiszen logikai értelemben semmilyen empirikus eredmény nem képes cáfolni azokat. Ha azonban a tapasztalattal nem ütköztethetők, akkor a jelentésük megkérdőjeleződik, vagyis ha a tudósok konzisztensek lennének, nem alkalmazhatnák azokat a tudományos gyakorlatban, hiszen semmilyen konkrét következményük nincs a tapasztalati tudás tekintetében. Polányi szerint a valószínűségi kijelentések eme szokatlan természetének az az oka, hogy azok egy bizalmi elemet is tartalmaznak, és valójában ez hozza létre a jelentésüket. Ennek megfelelően az ilyen típusú kijelentések egyfajta bizalmi aktusként értelmezendők, ami azonban az objektivista világképben nem értelmezhető, így ezt az elemet figyelmen kívül hagyják.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave