Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Tizedik fejezet

Ez a fejezet az elkötelezettség szerkezetének a bemutatását tartalmazza. A 2., 4., 5., 6., 8. fejezeteket átfogó nagy gondolatmenet fő állítása, hogy a bizalmi aktus nem kiküszöbölhető az állításokból. A 9. fejezetben ezt Polányi a kétely kritikájára használta fel. Ebben a fejezetben bemutatja azt az attitűdöt, amely reflektál a saját esendőségére, ám a kétellyel szemben nem önmegsemmisítő. A probléma megoldását az elköteleződés aktusában látja. Az objektív ideálnak megfelelő megalapozottság híján ez teszi lehetővé az igazság felelősségteljes állítását, illetve az ugyancsak elkerülhetetlen körkörös fogalmi rendszerek használatát. Polányi ezzel kiegészíti a személyes tudás koncepcióját, amelyet konkrétan a 8. fejezetben kezdett el kifejteni. Ennek lényege az univerzális intencióval való elköteleződés, amely kapcsolatot teremt a személy és az általa elfogadott személytelen valósággal.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave