Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Az objektivitás új felfogása

Polányi a felvilágosodással kezdődő évszázadok tudományosságának a lényegi elemét abban látja, hogy a szubjektív elem visszaszorítása történik az objektív elem javára. A középkorra jellemző dogmatizmus után ez a tudományos gyakorlat rendkívül gyümölcsözőnek bizonyult, a tökéletes objektivitást megcélzó törekvések azonban ellentmondásosak. Ugyanis nem vetnek számot az ember személyes megismerő képességeivel, amelyeket valójában nem lehet kiiktatni a megismerés folyamatából. Következésképpen tehát minden olyan ismeretelmélet, amely elfogadja a tökéletesen személytelen tudást mint kívánatos célt, nem tudhat számot adni a megismerés tényleges folyamatáról. Ezeket a törekvéseket Polányi egységesen az objektivista jelzővel illeti, amelyet könyvünkben mi is átveszünk.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave