Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Konklúzió

Polányi amellett érvelt ebben a fejezetben, hogy az ember intellektuális képességeinek hallgatólagos gyökerei vannak. Az artikuláció révén olyan fogalmi és gondolkodási séma áll a rendelkezésére, amelynek a működése bár teljes egészében a saját hallgatólagos alapjaira épít, mégis rendkívüli mértékben kibővíti és elmélyíti ezeket a főemlősökével gyakorlatilag azonos hallgatólagos intellektuális alapokat. Artikulált fogalmaink a legegyszerűbb hallgatólagos állati képességeinkben, pl. az észlelésben gyökereznek. Az ember az artikulációval olyan fogalmi és intellektuális eszközre tesz szert, amelynek segítségével mind a valóság észlelését, mind a valóságra vonatkozó tudását igen jelentős mértékben ki tudja bővíteni. A fogalmak és a nyelv a valóság aspektusait ragadják meg, és minden nyelv magában hordoz egy sajátságos univerzumelméletet. Ez a fogalmi és gondolkodási séma meghatározza az észlelésünket és a cselekvésünket, lehetővé téve, hogy szorosabb kapcsolatot alakítsunk ki a valósággal, megragadva annak mélyebb inherens, racionális összefüggéseit, amelyeket kizárólag az észlelés által lehetetlen lenne intellektuális ellenőrzésünk alá vonni.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave