Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


A bizalmi program

Az utolsó alfejezet kissé idegen a fejezet témájától. Bár következik belőle, de messze túlmutat rajta a könyv egészének az irányába. Érdemes feleleveníteni, hogy mire jutottunk az állítások hallgatólagos természetének a vizsgálatakor: Polányi úgy találta, hogy a filozófia valódi feladata saját hallgatólagos meggyőződéseink, hiteink vizsgálata kellene hogy legyen. Az ember ugyanis olyan mély evolúciós gyökerekkel rendelkezik, amelyek évmilliárdokra nyúlnak vissza, és alapvetően meghatározzák a jelenét, gondolkodását, kultúráját, céljait és hitvallását. Ezeket a hallgatólagos aktusokat, amelyek jelentést adnak a mondatainknak, nem lehet szigorú kritikai módszerességgel vizsgálni, hanem kizárólag bizalomteli módon. A hallgatólagos alapok figyelmen kívül hagyása üres, jelentés nélküli mondatokká degradálja az állításainkat. A filozófiát ezért nem lehet tiszta lappal kezdeni, és kritikai módszerességgel az objektivitás és a formális tökéletesség ideáljának alárendelődve megkonstruálni, mert ebben az esetben semmit sem fog jelenteni. Polányi ezt a programot önreflexív módon elsőként a Személyes tudás szövegére alkalmazza. (SZTII:38)

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave