Bóna Judit

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében


A szünettartás sajátosságai

Összesen 6660 darab szünetet elemeztünk. A szünetek gyakoriságát egyrészt az mutatja, hogy milyen időközönként (milyen hosszúságú beszédszakaszonként) jelennek meg a szünetek (lásd 3.3.3. alfejezet), másrészt pedig az, hogy hány szavanként fordulnak elő (tagoltsági paraméter). A 3.5. táblázatban megfigyelhető, hogy az egyéni különbségeket is figyelembe véve a leggyakoribb szünettartás a gyermekek beszédét jellemezte, míg a legritkább a fiatal felnőttekét. A gyermekeknél átlagosan a lányok tartottak gyakrabban szünetet, mint a fiúk. A fiatal felnőtteknél és az időseknél azonban a férfiak esetében adatoltunk gyakoribb szünettartást. A statisztikai elemzés az átlagok ellenére a nemek között egyik életkori csoportban sem mutatott különbséget, ugyanakkor az életkor a nemtől függetlenül szignifikánsan befolyásolta a gyakoriságot: F(2, 58) = 10,554; p < 0,001; η2 = 0,281. A Tukey post hoc teszt szerint (valószínűleg a nagy egyéni különbségek miatt) csak a 9 évesek és a fiatal felnőttek szünettartási gyakoriságában volt szignifikáns a különbség (p < 0,001). Csak a nők és csak a férfiak adatait összevetve is szignifikáns különbség volt az életkori csoportok között (a nőknél F(2, 28) = 6,703; p = 0,004; η2 = 0,332, a post hoc teszt szerint a 9 éves lányok és a fiatal nők között p = 0,003; a férfiaknál F(2, 28) = 3,903; p = 0,032; η2 = 0,224, a post hoc teszt szerint a 9 éves fiúk és a fiatal férfiak között p = 0,025).

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 604 7

A kötet a női és a férfi beszéd beszédtervezési és temporális különbségeit vizsgálja akusztikai fonetikai módszerekkel. Célja annak bemutatása, milyen eltérések és hasonlóságok találhatók a női és a férfi beszédben (három különböző életkorban) 1. a beszédtervezési stratégiákban (a megakadások gyakorisága, fonetikai sajátosságai); 2. a szupraszegmentális szinten (beszédtempó, szünettartás stb.); illetve 3. a szegmentális szinten.

A kötet újdonságát az adja, hogy magyar nyelven ilyen összefoglaló még nem született a női és a férfi beszédről; és több olyan paraméter elemzését mutatja be, amelyet korábban még nem vagy csak kevés adatközlő beszédprodukciójában vizsgáltak. Nóvuma továbbá, hogy nemcsak a fiatal felnőttkori beszédsajátosságokat tárgyalja, hanem kitér a különböző életkorokban (gyermekkorban és időskorban) megjelenő női/férfi különbségekre a beszédben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bona-noi-beszed-ferfi-beszed//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave