Bóna Judit

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében


Bevezetés

A felpattanó zárhangok a világ szinte minden nyelvében előfordulnak, artikulációjukat és akusztikai vetületüket tekintve igen sokfélék lehetnek (Maddieson 1984; Laver 1994). A felpattanó zárhangok a magyarban lehetnek zöngések és zöngétlenek, a zöngétlen explozívák néma zárképzési fázisát a zárfelpattanás követi, majd a követő hanghoz vezető átmenet; míg a zöngés zárhangoknál a zárszakaszban és a zárfelpattanáskor is jelen van a zönge (Ladefoged–Maddieson 1996; Stevens 1998, Gósy 2004b). A zöngétlen explozívák zöngekezdési ideje (voice onset time, ’VOT’) az az időtartam, amely a zármássalhangzó felpattanásától a (követő zöngés) hang zöngekezdéséig tart (Lisker–Abramson 1964; Zlatin 1974; Lieberman–Blumstein 1988).

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 604 7

A kötet a női és a férfi beszéd beszédtervezési és temporális különbségeit vizsgálja akusztikai fonetikai módszerekkel. Célja annak bemutatása, milyen eltérések és hasonlóságok találhatók a női és a férfi beszédben (három különböző életkorban) 1. a beszédtervezési stratégiákban (a megakadások gyakorisága, fonetikai sajátosságai); 2. a szupraszegmentális szinten (beszédtempó, szünettartás stb.); illetve 3. a szegmentális szinten.

A kötet újdonságát az adja, hogy magyar nyelven ilyen összefoglaló még nem született a női és a férfi beszédről; és több olyan paraméter elemzését mutatja be, amelyet korábban még nem vagy csak kevés adatközlő beszédprodukciójában vizsgáltak. Nóvuma továbbá, hogy nemcsak a fiatal felnőttkori beszédsajátosságokat tárgyalja, hanem kitér a különböző életkorokban (gyermekkorban és időskorban) megjelenő női/férfi különbségekre a beszédben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bona-noi-beszed-ferfi-beszed//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave