Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Milyen is az agy?

Fejünkben van egy csodálatos szerkezet, amely irányítja cselekedeteinket, és valahogyan tudatossá teszi bennünk a környező világot. Mégis, ahogy Alan Turing egyszer megfogalmazta,165 leginkább egy tál hideg zabkására emlékeztet! Nehéz elképzelni, hogy egy megjelenésével ennyire keveset ígérő objektum hogyan képes azokra a csodákra, amelyekről tudomásunk van. A közelebbi vizsgálat azonban lassan felfedi, hogy szerkezete sokkal bonyolultabb, szervezettsége kifinomultabb (9.1. ábra). Felül a nagy, tekervényes (és leginkább kásaszerű) rész a nagyagy. Középen tisztán két részre oszlik, a bal és jobb féltekékre, elöl és hátul lényegesen kevésbé tisztán a homloklebenyre és három másikra: a fali, a halántéki és a nyakszirti lebenyre. Tovább lefelé, hátul található az agynak egy kisebb és inkább gömbszerű része – talán két gyapjúgombolyagra emlékeztet –, a kisagy. Mélyen belül, a nagyagy alatt egy sor furcsa, bonyolultnak látszó szerkezet bújik meg: a híd és a nyúltvelő (benne a retikuláris formáció, ez a tartomány később érdekes lesz számunkra), amelyek az agytörzs alsó részét alkotják, a talamusz, a hipotalamusz, a hippocampus, a kérgestest és sok egyéb különös nevű képződmény.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave