Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Hol van a tudatosság székhelye?

Sok különböző nézet látott napvilágot az agy állapotának és a tudatosság jelenségének kapcsolatát illetően. Figyelemre méltóan kevéssé egyeznek a vélemények egy ilyen nyilvánvalóan fontos kérdésben. Világos azonban, hogy a tudatosság megnyilvánulásában az agynak nem minden területe vesz egyformán részt. Például, amint az előbbiekben utaltam rá, a kisagy sokkal inkább látszik „automatának”, mint a nagyagy. A kisagyi szabályozás alatti cselekvések majdnem „önmaguktól” mennek végbe, anélkül, hogy „gondolni” kellene rájuk. Míg valaki tudatosan elhatározhatja, hogy elsétál egyik helyről a másikra, az ellenőrzött mozgáshoz szükséges részletes izommozgások alaposan kidolgozott terve nagyon gyakran nem válik tudatossá. Ugyanez mondható a nem tudatos, reflexszerű cselekvésekről, amikor például visszarántjuk kezünket a forró kályhától, amit lehet, hogy nem is az agy közvetít, hanem a gerincoszlop felső része. Ebből legalábbis jó okunk lehet arra következtetni, hogy a tudatosság jelenségének valószínűleg több köze van a nagyagy tevékenységéhez, mint a kisagyéhoz vagy a gerincagyéhoz.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave