Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Agyhasításos kísérletek

Sok megfigyelést végeztek olyan emberi lényeken (és állatokon), akiknek kérgestestét teljesen átvágták, ezért a nagyagykéreg bal és jobb féltekéje nem volt képes kommunikálni egymással. Az embereknél168 a kérgestest átvágása műtéti gyógykezelésként történt, úgy találták, hogy ezzel hatásosan tudják kezelni az epilepszia különösen súlyos formáját, amelyben ezek az emberek szenvedtek. Roger Sperry és munkatársai számos pszichológiai tesztet végeztek velük műtétük után bizonyos idővel. Úgy helyezték el őket, hogy bal és jobb látómezejüket teljesen független ingerek érjék, így a bal félteke csak a jobb oldalról, a jobb félteke csak a bal oldalról kapott vizuális információt. Ha egy ceruzát villantottak fel a jobb oldalon, és egy csészét a balon, akkor a személy azt mondta, „Ez egy ceruza”, mert az agy beszédre képes oldala a ceruzát érzékelte. Azonban a bal kéz képes volt kiválasztani egy csészealjat egy darab papírral szemben, mint ami a csészével összekapcsolható. A bal kéz a jobb félteke ellenőrzése alatt áll, és ez a félteke, bár beszédre képtelen, el tud végezni bizonyos egészen összetett és jellegzetesen emberi műveleteket. Azt állították például, hogy rendes körülmények között a geometriai gondolkodás (különösen három dimenzióban) és a zene is főleg a jobb félteke dolga, ezzel ellensúlyozza a bal szóbeli és elemző képességeit. A jobb agy képes megérteni közneveket vagy elemi mondatokat, és végre tud hajtani nagyon egyszerű aritmetikai feladatokat.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave