Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Hogyan működnek az idegi jelek?

Az agy (valamint a gerincoszlop és az ideghártya) által végzett minden feldolgozási műveletet a test figyelemreméltóan sokoldalú idegsejtjei, az ún. neuronok teszik lehetővé.172 Próbáljuk megnézni, milyen is egy neuron. A 9.8. ábrán ennek rajza látható. Van egy központi, némileg csillagszerű, gyakran inkább retekhez hasonlító gumó, a sejttest, amely a sejtmagot tartalmazza. Ennek egyik végéből egy hosszú idegszál nyúlik ki – olykor valóban nagyon hosszú ahhoz képest, hogy egyetlen mikroszkopikus sejtnek tekintjük és nevezzük (az emberben gyakran néhány centiméteres is lehet) –, ez az axon. Az axon egy „huzal”, amely a sejt kimeneti jelét továbbítja. Az axon sokszor kettéválik, sok kisebb ág sarjadzhat ki belőle. Az így létrejövő idegszálak végein egy kis csomó, a végfácska található. A sejttest másik végén, gyakran mindenféle irányban szétágazva láthatók a faszerű dendritek, ezek szállítják a bemeneti adatokat a sejttesthez. (Esetenként végfácskák is vannak a dendriteken, ezek létesítik az ún. dendrodendritikus szinapszisokat a dendritek között. Tárgyalásomban ezeket figyelmen kívül hagyom, minthogy az általuk okozott bonyodalom lényegtelen.)

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave