Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Kapcsolat Platón világával

Említettem, hogy a különböző emberek láthatóan sokféle, egymástól eltérő módon gondolkodnak – még a matematikusok is különbözőképpen gondolkodnak a matematikáról. Visszaemlékszem, hogy amikor az egyetemre kerültem tanulni, azt vártam, hogy a többiek, leendő matematikus kollégáim, többé-kevésbé úgy gondolkodnak, ahogy én. Korábbi iskolai tapasztalatom az volt, hogy osztálytársaim tőlem egészen eltérő módon gondolkodtak, amit némileg zavarónak találtam. „Most”, gondoltam izgatottan, „olyan kollégákat fogok találni, akikkel sokkal könnyebben tudok majd kapcsolatot teremteni! Egyesek termékenyebben gondolkodnak majd nálam, egyesek kevésbé, de mindnyájan azonos hullámhosszon leszünk majd.” Mennyire tévedtem! Azt hiszem, nagyobb gondolkodásmódbeli különbségekkel találkoztam, mint korábban valaha is! A sajátom sokkal inkább geometriai és kevésbé analitikus volt, mint másoké, de sok más különbség is volt kollégáim gondolkodásmódjai között. Mindig különös nehézségekkel küszködtem egy képlet szóbeli leírásának megértésében, míg sok más kollégámnak az ilyesmi láthatóan nem okozott gondot.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave