Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Egy lehetséges kapcsolat az agy alakíthatóságával

Folytatom tovább ezeket a spekulációkat, és azt kérdezem, lehet e jelentőségük az agy működésének kérdésében. Amennyire látom, a legkínálkozóbb lehetőség az agy alakíthatóságának jelensége. Emlékezzünk vissza, hogy az agy nem teljesen olyan, mint egy számítógép, inkább egy folyamatosan változó számítógéphez hasonlíthatna. E változásokat láthatóan az okozza, hogy a kinövő vagy visszahúzódó dendrittüskéken szinapszisok keletkeznek vagy szűnnek meg (lásd 9. fejezet; 9.15. ábra). Megkockáztatom azt a gondolatot, hogy ezt a növekedést vagy összehúzódást valami hasonló szabályozhatja, mint a kvázikristályok növekedésének folyamatait. Tehát nem csak egy lehetséges alternatív elrendezés kerül kipróbálásra, hanem hatalmas számú, amely mind tagja egy komplex lineáris szuperpozíciónak. Amíg ezen alternatívák hatásai az egygraviton- (vagy valami más) szint alatt maradnak, addig valóban együtt élnek (és az U-kvantummechanika szabályai szerint majdnem változatlanul kell együtt élniük). E szint alatt egyidejű, szuperponált számítások kezdődhetnek, tökéletes összhangban a kvantumszámítógép elveivel. Valószínűtlennek látszik azonban, hogy e szuperpozíciók hosszasan fennmaradjanak, minthogy az idegi jelek elektromos mezőket hoznak létre, amelyek lényegesen megzavarják a környező anyagot (bár a myelinhüvelyek segíthetnek a szigetelésben). Tegyük fel, hogy a számítások ilyen szuperpozíciói legalább annyi ideig fennmaradhatnak, amíg ténylegesen kiszámítanak valami lényegeset, mielőtt elérnék az egygraviton- (vagy akármilyen) szintet. Egy ilyen számítás sikeres eredménye olyan „cél” volna, mint a kvázikristály-növekedés egyszerű energiaminimalizáló „célja”. E „cél” elérése tehát a kvázikristály sikeres növekedéséhez hasonlít!

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave