Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


A numerikus adatok kettes rendszerbeli kódolása

Az egyes számrendszer nagy számok ábrázolására rendkívül rossz hatásfokú. Ezért általában a korábban leírt kettes számrendszert fogjuk használni. Azonban ezt nem tudjuk közvetlenül megtenni, úgy nem tudjuk olvasni a szalagot, hogy azon csak kettes rendszerbeli számok vannak. A dolgok eddigi állása szerint nincs módunk annak megállapítására, hol fejeződik be egy szám kettes rendszerbeli ábrázolása, és hol kezdődik a 0-k végtelen sorozatával ábrázolt jobb oldali üres szalag. Szükség van valamilyen jelölésre, hogy hol szakad meg egy szám kettes rendszerbeli ábrázolása. Továbbá gyakran akarunk majd több számot betáplálni, mint például az euklideszi algoritmus számpárját.18 Egyelőre nem tudjuk megkülönböztetni a számok közötti helyközöket a 0-któl vagy a 0-kból álló füzérektől, amelyek egyes számok kettes rendszerbeli ábrázolásának részei. Ehhez jön még az, hogy néha mindenféle bonyolult utasítást és számokat akarhatunk a bemeneti szalagra rátenni. Hogy ezeket a nehézségeket legyűrjük, fogadjunk el egy eljárást, amelyet kontrakciónak fogok nevezni, és amely szerint bármely 0-kból és (véges számú) 1-esből álló füzért nem egyszerűen kettes rendszerbeli számként olvassuk, hanem egy 0-kból, 1-esekből, 2-esekből, 3-asokból stb. álló füzérrel helyettesítjük, olyan előírás szerint, hogy a második sorozat mindegyik jegye egyszerűen az első sorozat 0-i között álló 1-esek számát adja meg. Eszerint például a

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave