Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Bonyolultságelmélet

Az algoritmusok természetéről, létezéséről és korlátairól most és az előző fejezetekben kifejtett érveim nagyon sok tekintetben „elvi” jellegűek voltak. Egyáltalán nem vizsgáltam annak kérdését, hogy a felmerülő algoritmusoknak várhatóan lesz-e gyakorlati értékük. Még azoknál a problémáknál is, amelyeknél világos, hogy léteznek algoritmusok, és az is, hogy hogyan kell ezeket felépíteni, sok ötletességre és kemény munkára lehet szükség, hogy használhatóvá tegyék ezeket az algoritmusokat. Egy kis meglátás és ügyesség olykor jelentősen csökkentheti egy algoritmus bonyolultságát, óriási javuláshoz vezethet a sebességet illetően. Ezek a kérdések gyakran nagyon is a részleteket érintik, technikai jellegűek. Az utóbbi években, sok különböző összefüggésben, nagy munkát végeztek az algoritmusok felépítését, megértését és javítását illetően – gyorsan bővülő és fejlődő munkaterület ez. Nem volna célszerű, ha el akarnék mélyedni e kérdések részletes vizsgálatában. Vannak azonban különféle általános dolgok, ismertek vagy sejtettek, arra vonatkozóan, milyen abszolút korlátai vannak egy algoritmus sebessége növelésének. Kiderül, hogy még az algoritmikus természetű matematikai problémák között is vannak olyan osztályok, amelyekbe tartozókat belső sajátságaiknál fogva sokkal nehezebb algoritmikusan megoldani, mint másokat. A nehezeket csak nagyon lassú algoritmusokkal lehet megoldani (vagy esetleg olyanokkal, amelyek hatalmas tárterületet stb. követelnek). Az ilyen jellegű kérdésekkel foglalkozó elméletet bonyolultságelméletnek nevezik.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave