Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Kiszámíthatóság a klasszikus fizikában: hogyan is állunk?

E fejezetben végig próbáltam szemmel tartani a kiszámíthatóság kérdését, mint ami különbözik a determinizmusétól, és próbáltam jelezni, hogy amikor a „szabad akarat” és a szellemi jelenségek kérdéseit tárgyaljuk, akkor a kiszámíthatósági problémák legalább annyira fontosak, mint a determinizmus. Kiderült azonban, hogy a determinizmus önmagában sem egészen olyan világos a klasszikus elméletben, mint ahogy azt elhitették velünk. Láttuk, hogy a töltött részecske mozgásának klasszikus Lorentz-egyenlete zavaró problémákat vet fel. (Emlékezzünk Dirac „elfutó megoldásaira”.) Észrevettük azt is, hogy a determinizmussal az általános relativitáselméletben is vannak nehézségek. Amikor az ilyen elméletekben nincs determinizmus, akkor bizonyára nincs kiszámíthatóság sem. Mégis, egyik felidézett esetben sem látszik úgy, hogy a determinizmus hiányának számottevő közvetlen filozófiai jelentősége volna számunkra. Szabad akaratunk számára még nincs „hely” ezekben a jelenségekben: az első esetben azért, mert úgy gondoljuk, hogy pontszerű részecskére a klasszikus Lorentz-egyenlet (ahogy Dirac megoldotta) fizikailag nem megfelelő azon a szinten, ahol ezek a problémák fellépnek; a másodikban azért, mert azok a skálák, ahol a klasszikus általános relativitáselmélet ilyen problémákhoz vezethet (fekete lyukak stb.), teljesen eltérőek agyunk skáláitól.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave