Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Bevezetés

Az elmúlt néhány évtizedben az elektronikus számítógépek technológiája óriási léptekkel haladt előre. Nem is lehet sok kétségünk afelől, hogy a következő évtizedekben további nagy haladást érnek majd el sebességben, kapacitásban és a logikai tervezés területén. Előfordulhat, hogy a ma számítógépei holnap olyan lomhának és kezdetlegesnek tűnnek majd, mint amilyeneknek a tegnap mechanikus számológépeit látjuk ma. A fejlődés iramában van valami már-már ijesztő. A számítógépek már számos olyan feladatot képesek elvégezni, amely korábban az emberi gondolkodás kizárólagos hatáskörébe tartozott, és olyan sebességgel és pontossággal, ami messze felülmúlja az ember által elérhetőt. Ahhoz már régen hozzászoktunk, hogy a gépek legyőznek bennünket fizikai értelemben. Ez nem okoz semmiféle lelki gyötrelmet. Ellenkezőleg, nagyon is örülünk, hogy vannak olyan eszközeink, amelyek nagy sebességgel röpítenek az utakon – ötször gyorsabban, mint a legfürgébb atléták –, vagy amelyek gödröket tudnak ásni, a már haszontalan épületeket lerombolni, a felszínt átalakítani, s mindezt olyan ütemben, hogy a több tucat emberből álló munkacsapatok csúfosan lemaradnának mögöttük. Még csodálatosabbak azok a gépeink, amelyek olyan fizikai képességekkel ruháznak fel minket, amelyekről azelőtt álmodni sem mertünk: képesek felemelni az égbe és néhány óra alatt átröpíteni az óceán túlsó partjára. Ezek a teljesítmények nem bántják büszkeségünket. De hogy gondolkodnának! – Hiszen ez annyira emberi kiváltság! Végül is ez a képesség tette lehetővé, hogy átlépjük fizikai korlátainkat, ez volt az, amelyik az embert a többi élőlény fölé emelte. Ha a gépek egy napon túltehetnek rajtunk ebben az egyetlen fontos tulajdonságban, amelyben felsőbbrendűnek képzeltük magunkat, nem veszik-e akkor át teremtményeink tőlünk ezt a páratlan felsőbbrendűséget?

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave