Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


A klasszikus elmélet problémái

Miből tudjuk, hogy a klasszikus fizika nem írja le világunkat tökéletesen? A fő okok kísérletiek. A kvantumelméletet nem az elméletiek kínálták nekünk. Legtöbbször csak nagyon vonakodva hagyták magukat e különös és filozófiailag sok tekintetben nem kielégítő világnézet felé vezetni. Ám a klasszikus elméletnek minden nagyszerűsége ellenére komoly nehézségei vannak. Ezek gyökere az, hogy kétfajta fizikai objektumnak kell együtt léteznie: véges, kisszámú (három hely, három impulzus) paraméterrel leírt részecskéknek és végtelen számú paramétert igénylő mezőknek. Ez a kettéosztás fizikailag nem igazán következetes. Egy rendszerben, amelyben részecskék és mezők is vannak, egyensúlyban (azaz „teljesen megállapodottan”) minden energia átmegy a részecskékből a mezőkbe. Ez az „energia ekvipartíciójának” nevezett jelenség eredménye: egyensúlyban az energia egyenletesen oszlik meg a rendszer szabadsági fokai között. Mivel a mezőknek végtelen sok szabadsági foka van, szegény részecskéknek nem marad semmi!

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave