Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


A foton spinje

A következőkben megvizsgáljuk a foton spinjét és kapcsolatát a Riemann-gömbbel. A fotonoknak van spinjük, de mert mindig fénysebességgel mozognak, a spint nem lehet egy rögzített pontra vonatkoztatni; a spintengely mindig a mozgás iránya. A foton spinjét polarizációnak nevezik, ez az a jelenség, amelyen a „polaroid” napszemüvegek működése alapszik. Tegyünk egymásra két polaroid lemezt, és nézzünk át rajtuk. Általában azt tapasztaljuk, hogy bizonyos mennyiségű fény keresztüljut. Most forgassuk el az egyik darabot, a másikat tartsuk rögzítve. Az átjutó fény mennyisége változik. Az egyik állásban, amikor az átengedett fény maximális, a második lemez lényegében semmit nem nyel el az elsőn átjutott mennyiségből; míg az ezzel derékszöget bezáró irányban a második lemez lényegében nullára csökkenti le a fényt.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave