Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Nagy spinű objektumok

Az olyan kvantumrendszerben, amelyben a bázisállapotok száma kettőnél nagyobb, a fizikailag megkülönböztethető állapotok tere a Riemann-gömbnél sokkal bonyolultabb. Azonban a spin esetében magának a Riemann-gömbnek mindig közvetlen geometriai szerepe van. Tekintsünk egy nyugalomban lévő, tömeges részecskét vagy atomot, amelynek spinje nħ/2. Ez a spin egy (n + 1) állapotú kvantumrendszert definiál. (Tömeg nélküli spines részecskénél, azaz olyannál, amely fénysebességgel mozog, akár a foton, a spin mindig kétállapotú rendszer, ahogy az előbb leírtuk. Tömeggel rendelkezőnél azonban az állapotok száma a spinnel nő.) Ha ezt a spint valamilyen irányban megmérjük, akkor (n + 1) különböző lehetséges eredményt tapasztalunk, attól függően, milyen mértékben áll a spin ebben az irányban. A ħ/2 alapegységben kifejezve a spin lehetséges értékei ebben az irányban n, n – 2, n – 4, … , 2 – n vagy –n. Így n = 2-re az értékek 2, 0 vagy –2; n = 3-ra 3, 1, –1 vagy –3; stb. A negatív értékek annak felelnek meg, hogy a spin a mérési iránnyal inkább ellentétes. A feles spin, azaz n = 1 esetében az 1 érték az IGEN, a –1 a NEM válasznak felel meg az előző leírás szerint.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave