Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Mesterséges intelligencia

Az utóbbi években az egyik komoly érdeklődést kiváltó terület az, amelyet mesterséges intelligencia néven, gyakran egyszerűen a „MI” rövidítéssel szoktak emlegetni. A MI tárgyai gépek, amelyek általában elektronikus eszközök segítségével a lehető legnagyobb mértékben utánozzák az emberi szellemi tevékenységet, és talán majd tökéletesítik az ember ilyen irányú képességeit. A MI eredményei iránt legalább négy irányból mutatkozik érdeklődés. Különösen a robotika felől, azaz az olyan mechanikai eszközök ipara felől, amelyek „intelligens” feladatokat képesek végrehajtani – sokoldalúakat és bonyolultakat, amelyek korábban emberi beavatkozást vagy ellenőrzést igényeltek –, olyan sebességgel és megbízhatósággal, amely túl van mindenféle emberi képességen, vagy olyan veszélyes körülmények között, ahol az emberi élet kockázatnak lehet kitéve. Kereskedelmileg is, és általában is, fontos a szakértői rendszerek fejlődése, ahol egy foglalkozás – orvosi, jogászi stb. – teljes lényegi tudásanyagát kívánják egy programcsomagba kódolva beírni! Valóban lehetséges-e ilyen programcsomagokkal helyettesíteni e foglalkozások képviselőinek minden tapasztalatát és szaktudását? Vagy csupán a tárgyi információk hosszú listája széles körű kereszthivatkozásokkal – ez az, ami várhatóan elérhető? Annak a kérdésnek, hogy képesek-e a számítógépek valódi intelligenciát mutatni (vagy szimulálni), nyilvánvalóan jelentős társadalmi vonzatai is vannak. Egy másik terület, ahol a MI-nak közvetlen jelentősége lehet, a pszichológia. A remény az, hogy ha elektronikus eszközökkel próbáljuk utánozni az ember (vagy valamilyen állat) agyának viselkedését – vagy abból, hogy e próbálkozás sikertelennek bizonyul –, fontos dolgokat tanulhatunk az agy működéséről. Végül ott van az az optimista remény, hogy hasonló okokból a MI mondhat valamit a filozófia mély kérdéseiről azáltal, hogy bepillantást enged az észnek mint fogalomnak a jelentésébe.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave