Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Schrödinger macskája

Térjünk vissza végül egy olyan kérdésre, amely a leírás kezdetétől fogva kísért bennünket. Miért nem látjuk a klasszikus méretű objektumok kvantumos lineáris szuperpozícióit, például a krikettlabdát egyszerre két helyen? Mi az, ami az atomok bizonyos elrendezéseit „mérőeszközzé” teszi, és ekkor U átadja helyét az R eljárásnak? Minden mérőberendezés nyilván maga is része a fizikai világnak, ugyanazokból a kvantummechanikai alkotórészekből épül fel, amelyek viselkedésének feltárására esetleg tervezték. Miért ne kezeljük a mérőberendezést együtt a vizsgált fizikai rendszerrel, mint egy összetett kvantumos rendszert? Akkor nincs szó semmiféle titokzatos „külső” mérésről. Az együttes rendszernek U szerint kellene fejlődnie. Ezt teszi? U hatása az együttes rendszerre tökéletesen determinisztikus, a „mérésben” vagy „megfigyelésben”, amelyet az összetett rendszer magán hajt végre, nincs helye R típusú valószínűségi bizonytalanságoknak! Látható ellentmondás feszül itt, amely különösen szemléletesen jelentkezik Erwin Schrödinger híres gondolatkísérletében (1935): ez a Schrödinger macskája paradoxon.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave