Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Mi az entrópia?

Mi hát pontosan egy fizikai rendszer entrópiája? Láttuk, hogy a látható rendezetlenség egyfajta mértéke, de mert ilyen pontatlan kifejezéseket használok, mint „látható” és „rendezetlenség”, ezért úgy nézhet ki, hogy az entrópia nem lehet igazán nagyon világos, tudományos mennyiség. Van a második főtételnek is egy olyan tartalma, amely az entrópiafogalom pontatlanságát látszik jelezni: az ún. irreverzibilis rendszerek azok, amelyek entrópiája nem állandó, hanem nő. Mit jelent az, hogy „irreverzibilis”? Ha figyelembe vesszük az összes részecske részletes mozgásait, akkor minden rendszer reverzibilis! A gyakorlatban azt mondjuk, hogy az üveg leesése és széttörése, vagy a tojás megsülése, vagy a cukor feloldódása a kávéban mind irreverzibilis; míg kisszámú részecske egymással való rugalmas ütközését reverzibilisnek tekintjük, mint ahogy sok más jól ellenőrzött folyamatot is, amelyekben az energia nem alakul át hővé. Az „irreverzibilis” szó alapjában arra a tényre utal, hogy a rendszerben az egyes részecskék mozgásainak minden lényeges részletét nem lehet nyomon követni, sem szabályozni. Ezekre a rendezetlen mozgásokra utal a „hő” kifejezés. Az irreverzibilitás így pusztán „gyakorlati” dolognak látszik. A gyakorlatban nem tudunk „visszanyersíteni” egy tojást, bár ez a mechanika törvényei szerint tökéletesen megengedett folyamat. Függ-e entrópiafogalmunk attól, hogy mi gyakorlati, és mi nem az?

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave