Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


A második főtétel működésben

Tegyük most fel, hogy egy rendszert nagyon speciális helyzetből indítunk, például az egész gázt a doboz egyik sarkából. A következő pillanatban a gáz szétterjed, és gyorsan egyre nagyobb és nagyobb térfogatot foglal el. Rövid idő után beáll a hőmérsékleti egyensúly. Hogy néz ki ez a fázistérben? A gáz minden részecskéjének teljes, részletes hely- és mozgásállapotát minden szakaszban egyetlen pont írja le a fázistérben. Ahogy a gáz fejlődik, ez a pont vándorol a fázistérben, pontos vándorlása leírja a gáz minden részecskéjének teljes történetét. A pont egy nagyon kicsi tartományból indul – amely az olyan lehetséges kezdeti állapotok összességét képviseli, amelyekben az egész gáz a doboz egyik sarkában van. Ahogy kezd szétterjedni, mozgó pontunk egy lényegesen nagyobb fázistér-térfogatba lép be, ez azoknak az állapotoknak felel meg, amelyekben a gáz már egy kicsit szétterjedt a dobozban. A fázistérpont mind nagyobb és nagyobb térfogatokba lép be, ahogy a gáz tovább terjed szét, mindegyik új térfogat mellett eltörpül mindegyik megelőző – az arányok elképesztően nagyok (lásd 7.5. ábra)! Minden esetben, amikor a pont nagyobb térfogatba lépett át, lényegében nincs esély arra, hogy megtalálja bármelyik előző kisebbet. Végül elvész a fázistér legnagyobb térfogatában – ez felel meg a hőmérsékleti egyensúlynak. Ez a térfogat gyakorlatilag elfoglalja az egész fázisteret. Lényegében biztosra vehető, hogy véletlenszerű vándorlása során fázispontunk ésszerű időn belül nem talál meg egyetlen kisebb térfogatot sem. Ha egyszer elérte a hőmérsékleti egyensúlyt, akkor ez az állapot örökre megmarad. Látjuk, hogy a rendszer entrópiája, a fázistér megfelelő tartománya térfogatának logaritmikus mértéke megtartja a növekedés e kérlelhetetlen tendenciáját, ahogy az idő halad előre.138

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave