Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Az alacsony entrópia eredete a világegyetemben

Próbáljuk megérteni, miből ered világunknak ez a „meglepően” alacsony entrópiája. Kezdjük magunkkal! Ha magyarázatot találunk a saját alacsony entrópiánkra, akkor azt is látni fogjuk, mi az oka a válaszfallal elzárt gáz alacsony entrópiájának – vagy a vizespohárénak az asztalon, a serpenyő fölött tartott tojásénak, a kávéscsésze fölött tartott kockacukorénak. Mindegyik esetben közvetlenül vagy közvetve egy személy vagy személyek (vagy esetleg egy tyúk!) felelősek a dologért. Nagymértékben a bennünk lévő alacsony entrópia egy részét használtuk arra, hogy létrehozzuk ezeket az alacsony entrópiájú állapotokat. Közrejátszhattak egyéb tényezők is. Esetleg vákuumszivattyúval szívtuk át a gázt a doboz sarkába a válaszfal beillesztése után. Ha a szivattyút nem kézzel működtettük, akkor valamilyen „fosszilis fűtőanyagot” (például olajat) égettünk el, hogy biztosítsuk a szükséges alacsony entrópiájú energiát. Esetleg elektromos pumpát alkalmaztunk, amely közvetve egy atomerőmű uránium tüzelőanyagában tárolt alacsony entrópiájú energiát használta fel. Később majd visszatérek ezekre az egyéb alacsony entrópiájú forrásokra, először azonban a saját magunk alacsony entrópiáját vegyük szemügyre.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave