Pethő Menyhért

A növényélettan alapjai


Az alacsony hőmérséklet károsító hatásainak ultrastrukturális alapjai

Melegigényes növények 10 °C alatti hőmérsékleten károsodnak. A levelek hervadnak, elszíneződnek, gyakori a szöveti elhalás. A fotoszintézis e növényeknél néhány órán belül megszűnik, ami a kloroplasztiszok károsodását mutatja. Hidegtűrő növények esetében ezzel szemben csak hosszan tartó hideghatás idézi elő a fotoszintézis intenzitásának csökkenését. A melegigényes növények kloroplasztiszainak membránjai károsodnak, magas fényintenzitáson szabad gyökök halmozódnak fel, a telítetlen zsírsavak peroxidációt szenvednek. E növényekben ugyanis alacsony hőmérsékleten csökken az antioxidánsok – különösen az α-tokoferol – szintje, amelyek a szabad gyököket kémiai úton inaktiválják. Ugyanakkor csökken a szabad gyökök enzimatikus méregtelenítésében szereplő enzimek (szuperoxid-diszmutáz, kataláz) aktivitása is. E változások egyértelműen a szabad gyökök felhalmozódásához vezetnek.

A növényélettan alapjai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 818 7

Táplálékaink jó része, állataink takarmánya növényi eredetű. Növényi terméket hasznosít számos iparág, de a hőerőművekben is letűnt korok növényeinek elszenesedett maradványai szolgáltatnak energiát. E szerves anyag felhalmozódásának alapja a növények fotoszintézise, melynek során a növények a Nap sugárzó energiáját szerves vegyületekbe építik be. Az így megkötött energia szabadul fel az élő szervezetek légzése során. Melegíti otthonainkat, működteti gépeinket. Ehhez azonban oxigénre is szükség van, amit ugyancsak a növények szabadítanak fel a vízből fotoszintézisük során. Ezért mondjuk, hogy „zöld rabságban élünk", azaz a zöld növények által megkötött energia, a felhalmozott szerves anyag és a felszabadított oxigén a földi élet alapja.

A szerző négy évtizedes oktatói tapasztalat birtokában, a nagy sikerű Mezőgazdasági növények élettana c. könyve után arra vállalkozott, hogy a növényélettant röviden, mégis a legkorszerűbb biokémiai és élettani ismeretekre alapozva tárgyalja. E könyv megírásával az volt a célja, hogy a főiskolákon és agráregyetemeken mérsékelt óraszámban növényélettant tanulók olyan segédeszközt kapjanak, ami eligazítja őket a növényi anyagcsere-folyamatok, a növekedés és fejlődés alapvető kérdéseiben. Külön fejezetben tárgyalja a szervesanyag-termelés ökofiziológiáját és a stresszfiziológia alapjait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-a-novenyelettan-alapjai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave