Tőzsér János

Metafizika


Miért nem lehet minden további nélkül tagadni a lehetséges világok létezését?

Természetesnek tűnik azt gondolni, hogy a lehetséges világokról szóló beszéd tényleg nem egyéb és nem több, mint hasznos, kényelmes, célravezető, heurisztikus módja annak, hogy a mindennapi modális állításaink jelentését modális terminusokat nem tartalmazó állításokkal reprezentáljuk. Amikor tehát egy „lehetséges, hogy k” típusú mondatot úgy fejezünk ki, hogy „van olyan lehetséges világ, amelyben k igaz”, akkor pusztán parafrazeáljuk, átfogalmazzuk az előbbi mondatot. Következésképpen: annak ellenére, hogy a lehetséges világok terminológiája tényleg fontos eszköz ahhoz, hogy megértsük és modelláljuk a mindennapi modális kijelentéseinket, a lehetséges világok ontológiai státuszának kérdéséből nem kell különösebb ügyet csinálni. Egyszerűen nem léteznek lehetséges világok; nem létezik az entitásoknak olyan osztálya, amelyet lehetséges világoknak nevezünk. Mivel pedig nem léteznek lehetséges világok, metafizikai természetük vizsgálata sem ró ránk további feladatot. (E természetes nézetet modális deflácionalizmusnak is szokás nevezni.)

Metafizika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 816 3

Az, hogy vajon minden mindennel összefügg-e, a metafizika fogós kérdései közé tartozik. De akármi is legyen a válasz erre a kérdésre általában a létezőkre nézve, az biztos, hogy a metafizikai elméletekben minden mindennel összefügg. Bárhol próbálunk bejárást keresni a metafizikai problémák szövevényes világába, mindig úgy érezzük, először más és más problémák szorulnak tisztázásra. Tőzsér János könyve olyan bevezetést nyújt a metafizikába, amely ezzel a nehézséggel a lehető legsikeresebben birkózik meg. A szerző rendkívül alaposan végiggondolta, hogyan érdemes sorba rendezni az általa tárgyalt témaköröket, és a tőle megszokott kíméletlen pontossággal vezeti végig az olvasót a tulajdonságok, események, modalitás, szubsztancia, időbeni azonosság és a mentális okság különböző elméletein.

Tőzsér nagyon világosan, pontosan és rendkívül élvezetesen ír. Ha valaki tudni szeretné, hogy a mai filozófusok mit gondolnak azokról a nagy metafizikai kérdésekről, melyek Arisztotelészt, Aquinói Szent Tamást, Descartes-ot és másokat foglalkoztatták, akkor ebből a könyvből megtudhatja. A filozófia nem megtanulásra váró, jól megalapozott igazságok gyűjteménye, hanem rivális álláspontoké, mellettük és ellenük szóló érveké, s Tőzsér ilyennek is ábrázolja. Képet ad arról, hogy mit is jelent ma filozofálni. Elsőrangú tankönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tozser-metafizika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave