Tőzsér János

Metafizika


A szubsztanciaelmélet nehézségei

A szubsztanciaelmélet egyik nehézségére már utaltam a 6.1.3. részben a szubsztanciaelmélet harmadik tézise kapcsán. Nevezetesen: a fajták irreducibilis entitásoknak való beállítása nem tűnik kellően megalapozottnak; a szubsztanciaelmélet hívei nem rendelkeznek meggyőző érvekkel arra nézvést, hogy a fajták nem redukálhatók nem természetesfajta-tulajdonságokra. Úgy tűnik például, hogy az emberi faj genetikai állományának feltérképezése, amennyiben persze e tudományos projektet siker koronázza, kihúzza a talajt ama nézet alól, hogy az „emberség” mint fajtauniverzálé irreducibilis entitás, és az ezt instanciáló fizikai tárgyak (emberek) ontológiailag alapvetők. Ha pedig a fizikai tárgyak nem ontológiailag alapvetők, akkor a szubsztanciaelmélet nem rendelkezik megoldással a tulajdonságaikban azonos, de numerikusan különböző tárgyak problémájára.

Metafizika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 816 3

Az, hogy vajon minden mindennel összefügg-e, a metafizika fogós kérdései közé tartozik. De akármi is legyen a válasz erre a kérdésre általában a létezőkre nézve, az biztos, hogy a metafizikai elméletekben minden mindennel összefügg. Bárhol próbálunk bejárást keresni a metafizikai problémák szövevényes világába, mindig úgy érezzük, először más és más problémák szorulnak tisztázásra. Tőzsér János könyve olyan bevezetést nyújt a metafizikába, amely ezzel a nehézséggel a lehető legsikeresebben birkózik meg. A szerző rendkívül alaposan végiggondolta, hogyan érdemes sorba rendezni az általa tárgyalt témaköröket, és a tőle megszokott kíméletlen pontossággal vezeti végig az olvasót a tulajdonságok, események, modalitás, szubsztancia, időbeni azonosság és a mentális okság különböző elméletein.

Tőzsér nagyon világosan, pontosan és rendkívül élvezetesen ír. Ha valaki tudni szeretné, hogy a mai filozófusok mit gondolnak azokról a nagy metafizikai kérdésekről, melyek Arisztotelészt, Aquinói Szent Tamást, Descartes-ot és másokat foglalkoztatták, akkor ebből a könyvből megtudhatja. A filozófia nem megtanulásra váró, jól megalapozott igazságok gyűjteménye, hanem rivális álláspontoké, mellettük és ellenük szóló érveké, s Tőzsér ilyennek is ábrázolja. Képet ad arról, hogy mit is jelent ma filozofálni. Elsőrangú tankönyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tozser-metafizika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave