Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Az informatív és a kommunikatív nyelvhasználat azonosságai és különbségei

Összevetve az informatív és a kommunikatív nyelvhasználat főbb jellegzetességeit, az alábbi azonosságok és különbségek fogalmazhatók meg. Mind az informatív, mind a kommunikatív nyelvhasználat szándékos, osztenzív viselkedés. Érdemes megjegyezni, hogy nem minden nyelvhasználat osztenzív. Vegyük például az elszólást, amely sem nem információközlés, sem nem kommunikáció (Ivaskó 2000). Elszóláskor a beszélő többet közöl annál, mint amennyit szándékában állt volna közölni, azaz informatív szándék nélkül informál (nem a grice-i mennyiség-maxima megszegéséről vagy megsértéséről van tehát szó). További azonosság, hogy mindkét nyelvhasználati formában rendelkezik a beszélő informatív szándékkal, a verbális kommunikáció mindig tartalmaz verbális információközlést. Mindkettőben osztenzió és következtetés, kódolás és dekódolás zajlik. Mindkettő alkalmas az információ explicit és implicit módon való közvetítésére. A hatékony információközlésre feltételezett elvek mindkettőre érvényesek.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave