Sólyom Réka

A mai magyar neologizmusok szemantikája


A jelen fejezetben közölt esettanulmányok bemutatásának okai, indokoltsága

A következőkben az elemzés céljából kiválasztott neologizmusok részletes szemantikai elemzését közlöm. Az egyes esettanulmányok bemutatásának sorrendje az elemzendő szavak, kifejezések grammatikai felépítéséből fakad. Először két olyan szónak (csokoholista, tanorexiás) az elemzését mutatom be, mely – elsősorban az angol nyelvben is meglévő megfelelői mintájára – grammatikai szempontból szócsonkokból létrejött összetételt alkot. Bemutatom, hogy két, szerkezeti felépítése tekintetében igen hasonló szó, az úgynevezett morfológiai blendek vagy szóösszerántások (Kövecses–Benczes 2010: 191) csoportjába sorolható példa esetében miért zökkenőmentes a jelentéskonstruálás az egyik szónál (csokoholista), és miért ütközik akadályokba a másik (tanorexiás) esetében.

A mai magyar neologizmusok szemantikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 426 5

A kötet a mai magyar nyelvben megjelenő neologizmusok szemantikai felépítését vizsgálja funkcionális-kognitív keretben. A szerző megadja a neologizmus több szempontú definícióját, eszerint a neologizmus olyan újszerű szerkezeti felépítésű nyelvi jelenség, melynek egy adott közlő és/vagy egy adott befogadó adott szituációban előzetes (vagy ilyen hiányában előzetesként értelmezett) tapasztalataihoz, ismereteihez és az ezekből fakadó elvárásaihoz viszonyítva újszerű jelentést és/vagy újszerű stílust tulajdonít. A neologizmusnak nevezett jelenségek a közlő-befogadó viszonyában, a nyelvhasználat során válnak jellemezhetővé, létrejöttükben és értelmezésükben változatos mentális és kognitív nyelvhasználói stratégiák érvényesülnek.

A dolgozat bemutatja a neologizmusok szemantikai szerkezetében szerepet játszó jelenségeket (metonímia, metafora, fogalmi integráció), majd tizennégy olyan, szinkrón szempontból aktívan létező neologizmus szemantikai szerkezetét tárja fel, amelyekkel kapcsolatban a nyelvhasználóknak konkrét, "hétköznapi" tapasztalata van. A nyelvhasználóknak egy-egy neologizmushoz fűződő viszonyát, a vizsgált szó (fel)ismertségét, szemantikáját segítenek feltárni a több mint 1200 adatközlő részvételével 2008 és 2011 között végzett kérdőíves felmérések, melyek eredményeit a szerző beépíti az elemzésekbe.

Sólyom Réka a Károli Gáspár Református Egyetem BTK Magyar Nyelvtudományi Tanszékének oktatója, az ELTE-n működő Stíluskutató Csoport tagja. Jelen kötet az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájában megvédett doktori disszertációjának átdolgozott változata.

Hivatkozás: https://mersz.hu/solyom-a-mai-magyar-neologizmusok-szemantikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave