Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A hivatali írásbeliség irodalmi formái

Az 1400. év körül a változás jelei mutatkoznak mind a magyarországi, mind szélesebb értelemben a kelet-közép-európai műveltségben. A változás legfontosabb szellemi mozgatórugója a régió egyetemeinek alapítása: a Német-római Császárság korabeli központját, Prágát (1348) hamarosan követte Krakkó (1364) és Bécs (1365) egyetemének megalapítása, ezek mellett, sajnos nem királyi, hanem csak pécsi püspöki támogatással pápai alapítóbullát nyert Pécs rövid életű középkori egyeteme is (1367). Nemcsak a pécsi egyetemalapítás ütközött akkora nehézségekbe, hogy egyetlen fennmaradt disputációt vagy kommentárt sem tudunk társítani az egyetem működéséhez: Bécs és Krakkó egyetemét is újra kellett alapítani a 14. század végén. Ezt követően viszont a 15. század egészében, egészen a reformáció koráig a magyarországi értelmiség képzésének legfontosabb helyeivé váltak, a korábbinál sokkal nagyobb létszámban indulnak az egyetemre a hallgatók Erdélyből és a Felvidék keleti részéből elsősorban Krakkóba, a Dunántúlról és az Alföldről pedig inkább Bécsbe. Az itáliai studium generálék vagy a párizsi univerzitás rendkívüli költségekkel járó látogatása helyett az egyetemi képzés könnyebben hozzáférhetővé vált a középnemesség és a városi elit számára is. Ezzel párhuzamosan a 15. század során a városi írásbeliség nyomai megszaporodnak, és a középkori Magyarország területén írt kódexek, majd Gutenberget követően a külföldön nyomtatott, de itt használt könyvek száma is megtöbbszöröződik.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave