Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Szőcs Géza

Az 1953-ban született Szőcs Géza életműve jól példázza, hogy a vajdasági irodalomhoz hasonlóan, az erdélyi magyar költészet hagyományainak megújítására is a neoavantgárd ösztönzése kínálhatott termékeny modelleket. A kezdeményező szerep ebben Szilágyi Domokosé volt, de közvetlenül hatott az erdélyi költészetre a párizsi Magyar Műhely és a vajdasági Új Symposion irodalomszemlélete is. Szőcs Géza a neoavantgárd líra alapvető eljárásait használva, a szó szerinti és a metaforikus jelentéseket egymás ellen kijátszva, elveti a szöveg értelemképzésének mimetikus feltételeit. Ehelyett a zárt értelmi szerkezetek felbontásával keletkező nyitottságra, az intertextuális kapcsolatokban jelentkező dekonstruktív lehetőségekre és a nyelv anyagszerűségének hatásaira alapozza a szövegeit. Poétikájának és szereptudatának alakulásában az 1986-os év von cezúrát, ami összefügghet ugyan azzal az életrajzi eseménnyel, hogy ekkor három évre Svájcba települt át, a változás következményei azonban beleíródnak Kelet-Európa politikai átrendeződésének történetébe. A változás nyilvánvaló jeleivel találkozhatunk Az uniformis látogatása (1987) című kötetben, amelyet New Yorkban adott ki a Hungarian Human Rights Fundation. Ezt megelőzően, a Kilátótorony és környéke (1977) és a Párbaj, avagy a huszonharmadik hóhullás (1979) című kötetekben az eszközök, a változatos, a líraiságtól minden esetben távol álló szövegformák kimunkálása mellett elsősorban az erdélyi kulturális tér újrarendezése, és azon belül az én színrevitelének excentrikus módja szembetűnő. Az uniformis látogatása című kötettől kezdve egyre hangsúlyosabbá válnak Szőcs Géza költészetében az aktuális politikai utalások (pl. Dal a házkutatásról) és még inkább a 20. század első feléből örökölt konzervatív nemzeteszméknek a kisebbségben élő magyarság önazonosságával összefüggő gondolatformáinak kétféleképpen, a szétbontás és az újraépítés jegyében is értelmezhető jelenléte. Szőcs költészetéből meglepő módon hiányoznak, vagy legalábbis nem kerülnek előterébe a nemzeteszme 19. századi közhelyeihez tartozó erkölcsi világszemlélet nyomai. Ez teszi lehetővé a groteszk és a fantasztikum betörését. A nyelvi játékok és a kulturális-politikai utalások kizökkentik az említett sémákat megszokott helyzetükből, és elsősorban az olvasó döntésén múlik, hogy újra megerősíti-e helyzetüket, vagy ellenkezőleg, az irónia, a gúny szólamának enged inkább teret.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave