Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Kovács András Ferenc

Kovács András Ferenc költészete Szőcs Gézáéhoz hasonlóan sok szállal kötődik Weöres Sándoréhoz és Szilágyi Domokoséhoz, és egymással is számos párhuzamot mutatnak. Az intertextualitás alakzatok palimpszesztszerű használata, az idézésé, a parafrázisé, a rájátszásé, az átírásé lírájának alapvonásai közé tartoznak. Ezek az alakzatok Kovács András Ferenc költészetszemléletének mélyére engednek bepillantást. „Végül tudatlan írónád vagyunk – / Valaki mégis verset ír velünk. / Keményen tart: meg se mozdulhatunk, / Akár tékához láncolt égi könyvek” – írja Adam de Charles sírverse című költeményében. A vers egyszerre szólaltatja azoknak a korai koroknak a költői szereptudatát, amelyek a verset a transzcendens sugallat és az emberi kéz közös munkájának tekintették, és a hagyomány elsődlegességének, túlerejének modernitás utáni tudatát. A költői beszéd kettős temporalitásának tapasztalata Kovács András Ferenc költészetének legfontosabb esztétikai jegye közé tartozik, amely párbeszédet kezdeményez egymástól távoli költészetszemléletek és formák között, és így magát a költészetet folyamatos történeti interakcióként teszi megközelíthetővé. Ez az interakció felszámolja a beszédhez társítható hagyományos szubjektumkonstrukciókat. A beszéd alanyisága a szöveg- és konvencióhagyomány közvetítésével jön létre. Kovács András Ferenc költészete ezáltal kilép az elszemélytelenítés és a személyesség kettősségének mintázatából, amely még a 80-as évek magyar lírájának poétikai kínálatát is meghatározta. Az Animula, vagula, blandula című vers, amely címével Hadrianus császár egy híres költeményére utal, záró soraiban így közelíti meg a versbeli szubjektum létmódját: „Én sem! Én sem! Létezem! / Szürke padlás, pince mélye / Hív – e dallam puszta emlék, / Hallomás csak: nincs személye, / Hangja sincs, de megremeg, / Mert üzenget már a nemlét: / Álmom is lát engemet.”

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave