Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A magyar nyelvű verses epika

A 16. századi magyar vers repertóriumának55 adatai szerint a verses epika a korszak reprezentatív költői műfaja. A mára fennmaradt – vagy legalább csak említésből ismert – verses szövegek közül minden nyolcadik ebbe a kategóriába tartozik. A verstermés terjedelmét, tehát a strófák vagy verssorok mennyiségét tekintve pedig a verses epika aránya megközelíti a verses anyag 85 százalékát. A történetet elbeszélő verset többnyire krónikának vagy históriának nevezték. Az irodalomtörténeti hagyományban históriás éneknek nevezett műfaj valójában nagyon változatos tematikájú, célú és hangvételű szövegek összessége. Jellegzetesen kétlaki, az oralitás és az írásbeliség határán álló műfaj ez. „Krónikát immáran sokat hallottatok, / Írásban is, tudom, gyakran olvastatok” – írta 1574-ben Béla királyról szóló históriája bevezetésében Temesvári János. Eredetvidékét a már Anonymus által is említett középkori jokulátorok, énekmondók szinte nyomtalanul elveszett orális hagyományában sejthetjük. Abban a pillanatban, amikor a magyar nyelvű verses epika belép az írásbeliség világába, már meglehetősen sokszínű képet mutat. A legkorábbi fennmaradt ilyen szöveg, a Szabács viadala, mint láttuk, éppenséggel nem énekvers; nem hivatásos énekmondó, hanem egy literátus értelmiségi fogalmazványa. A műfaj sokszínűsége és sokarcúsága a 16. század során csak tovább erősödik. A históriás ének lehet alig harminc-negyven versszakos elbeszélés, és lehet könyv terjedelmű, többrészes, sok száz strófából álló kompozíció is. A fennmaradt jó másfél száz 16. századi história szerzői között találhatunk korabeli szlengben beszélő, kocsmatöltelék csavargót, de Padovát járt humanista történetírót, sőt majdani unitárius püspököt is.56

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave