Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Zrínyi követői

Arany János a Szigeti veszedelem szerzőjét magányos, követők nélküli zseninek látta: „Zrínyi megelőzte korát, de nem hatott rá. […] [M]ég egyre ott áll zordon fenségében; arra nézve, mi benne jeles, nagyszerű: nem követve, meg nem haladva, utol nem érve senkitől.” (Arany János 1968: 421.) Annyiban igaza van a Toldi-trilógia költőjének, hogy a heroikus barokk eposz rendkívül magas rendű elvárásrendszerének megfelelő magyar nyelvű alkotás Zrínyi után már nem született a 17. században. Követői, utánzói azonban, ha nem is nagy számban, de támadtak. Az Adriai tengernek Syrenaia megjelenése után alig két évvel, ugyanannál a bécsi kiadónál nyomtatta ki Listius László saját Magyar Márs című verseskönyvét, amelylyel gátlástalanul lemásolta Zrínyi poétikai koncepcióját.108 Még kötetének tipográfiai megjelenésében, mellékleteiben, a versek elrendezésében is a Syrena-kötetet utánozta. Munkáját a magyar rendeknek ajánlotta. Díszes címlapmetszetet helyezett az élére, a mohácsi csatavesztésről írott Clades Mohachianae (Mohácsi veszedelem) című eposzát rövidebb, lírai darabok közé vegyítette, a végére Peroratiót, királyepigrammákat, Mária-himnuszt helyezett. Témául történelmi jelentőségű eseménysort választott – Tasso és Zrínyi tanácsa szerint – a félmúltból. Mohácsi veszedelmét ellátta eposzi kellékekkel, azonban itt már a tehetség és a koncepció hiánya kezd kiütközni. Vontatott, hosszadalmas mitológiai seregszámlával és a hírnévről való elmélkedéssel indít. Ezután kerül sor az invokációra, amelyben a magyar katonai géniuszt idézi meg az idők távolából:

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave