Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Műnemek között

A ballada műfaja a 19. században igen divatos irodalmunkban. E népszerűséget részint annak köszönhette, hogy a népdalok gyűjtése és kiadása során számos olyan költemény jelent meg, melyek a dalszerűséget elbeszélő elemekkel gazdagítják. Nem meglepő hát, hogy az első műballadákat éppen azok a szerzők írták, akik a népköltészet iránt érdeklődtek, Kölcsey Ferenc és Kisfaludy Károly mellett Vörösmarty Mihály, Czuczor Gergely, Erdélyi János és Garay János neve említhető itt; Petőfi népies költészetét elemezve láttuk, hogy a dalszerű közlésformák epikus elemekkel történő kiegészítésével ő is kísérletezett; írtak balladát Arany kortársai, így Gyulai Pál, Szász Károly, Zalár József; ám a balladák legnagyobb mesterének mindmáig Arany Jánost tartja irodalomtörténet-írásunk. A kortárs irodalmár, Gyulai Pál a „ballada Shakespeare-jének” nevezte, s bon mot-ja mai napig elevenen él az irodalmi köztudatban. A kultikus megfogalmazás valóban nem túlzó: Arany a balladában egy műfajt igen kreatív módon szabott a maga képére, abban lírai dilemmáit sikeresen tudta közvetíteni. Másfelől persze Arany balladáinak gyors kanonizálása, az irodalmi kultusz körébe való vonása azt is eredményezte, hogy a műfaj azon a módon és abban a formában, amiként Arany művelte, az utókor számára – a nagy előd „utolérhetetlen” teljesítménye után – követhetetlen maradt. Ma már nem tudni, hogy a balladának Arany utáni gyors leáldozása vajon a népies költészet hanyatlásával áll-e összefüggésben vagy valóban az Arany utáni hatásiszony eredménye-e. (Annyit jegyzünk még itt meg, hogy – mint azt a későbbiekben magunk is látni fogjuk – a kései Arany az Őszikék balladáiban maga is kísérletezett a műfaj megújításával.)

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave