Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A történeti ballada

Külön kell szólnunk az ún. történeti balladák csoportjáról. Nemcsak témájukban különböznek e versek a többi balladától, de abban is, hogy e költemények segítségével a bárdköltészet képviseleti modellje is integrálódott a műfajba. Arany legismertebb közösségi versei éppenséggel balladák (V. László; Szibinyáni Jank; Szondi két apródja; A walesi bárdok stb.), s úgy tűnik, hogy nagyobb sikerrel pendítette meg közösségi költészetének húrjait balladában, mint egyéb lírai formákban. Ennek persze Arany költői adottságain és affinitásán túl létezik egy olyan oka is, hogy bizonyos történelmi témák, illetve bizonyos témák feldolgozási módjainak a magyar költészetben komoly balladatradíciója alakult ki.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave