Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Motívumok hálójában (Petőfi Sándor: János vitéz)

A népies elbeszélő költemény műfaji gyökerei egyrészt a főként ponyvairodalomban terjedő népszerű verses és prózaepikára, másrészt a folklórforrások bevonására vezethetőek vissza. Pl. Petőfi 1845-ben megjelent János vitézének208 előzményei a háborúból hazatérő, nagyot mondó, hetvenkedő katonáról szóló történetek – gróf Gvadányi József Rontó Páljától (1793) kezdve a Gottfried August Bürger Münchausen-történetein alapuló népkönyvön (Baro de Manx Lengyel ország conf. generalisnak a tengeren és szárazon tett tsudálkozásra méltó történetei, 1805) át egészen Garay János Az obsitosáig (1843). Másfelől a szöveg telis-tele van tűzdelve népmesei elemekkel a mostoha által szétválasztott szerelemesektől kezdve a boszorkányok elpusztításán át a tündérkirályságig. Petőfi oly sok elemből s oly nagy eredetiséggel építette fel verses elbeszélését, hogy annak konkrét forrásai csak nehezen volnának rekonstruálhatóak, másfelől azonban filológiánk a felhasznált vándormotívumok sokaságát gyűjtötte egybe (lásd Dömötör Ákos–Kerényi Ferenc 1994). Az irodalmi és folklórforrások ilyetén keveredése lehetett az oka annak, hogy többen (először Gyulai Pál) megkísérelték szétválasztani egymástól a népies beszély és a mesei világ megformálását, feltételezvén, hogy Petőfi két ütemben, s eltérő intencióval hozta létre művét. Tették ezt inkább kevesebb, mint több sikerrel, ugyanis a történet megkomponáltsága meglehetősen feszes, s ez már önmagában is arra utal, hogy egyetlen egységként értelmezendő.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave