Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Nyers erő és természetiség között (Arany János: Toldi)

Arany János pályájának legsikeresebb alkotása a Toldi (1846/1847)209 volt (elemzéséhez lásd Szilágyi Márton 2007; Milbacher Róbert 2009: 169–197). Ismeretes, hogy a szerző a Kisfaludy Társaság pályázatának elnyerésével Petőfi barátságát és irodalmi szövetségét is megnyerte. A széles körű siker titka valószínűleg abban is rejlett, hogy Arany olyan művet alkotott, melyet a népiesség különböző megközelítési módjai szerint egyaránt olvasni lehetett. Egyfelől a lovagregények világát közelíti a népies hangvétel felé, s ily módon a „magas kultúra” hagyományait népies formában közvetítheti, másfelől a „népi kultúra” bizonyos elemeit képes a „magas kultúra” számára is hozzáférhetővé tenni (erre szolgálnak például a szöveghez csatolt jegyzetek is), s így egyaránt élvezetes olvasmánynak találhatta a Toldi szövegét a fordulatos cselekvényre vágyó olvasó, valamint a filológiai munkát szem előtt tartó, az Ilosvai Selymes Péter-féle lovaghagyományhoz (lásd 38. o.), illetve az eposzi hagyományokhoz viszonyító filosz. A „népi kultúra” és a „magas kultúra” szétválasztása persze korántsem problémamentes, hiszen a korban a „nemzeti irodalom” kifejezést és rokon fogalmait többféleképpen is használták, s ennek megfelelően az irodalom társadalmi beágyazottságára vonatkozó elképzelések is igen széles skálán mozogtak. De akármit is gondoljunk erről, talán mégsem tekinthető véletlennek, hogy miközben Petőfi a saját törekvéseinek folytatóját látja Aranyban, aközben Petőfi ellenfelei is Aranyban vélik megtalálni azt a szerzőt, aki az „igazi” népiességet képviselheti.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave