Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A verses regény (Petőfi Sándortól Ignotusig)

A 19. század derekán az eposz reprezentatív, a nemzeti identitást meghatározó szerepét egyre inkább a regények vették át, s ennek hatására a verses epikán belül is megfigyelhetőek bizonyos változások (e folyamatról lásd Imre László 1996: 137–155). Előtérbe kerülnek ugyanis a metafiktív regények mintájára felépülő verses regények. Az új műfaj megjelenését és népszerűségét a 19. század második felében nem pusztán a műfaji rendszerkényszer okozta, hanem igen erőteljesen hatottak a világirodalmi minták is, elsősorban Byron Don Juanja, valamint Alekszandr Szergejevics Puskin Anyeginje (Lásd Imre László 1990).

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave