Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


A történelmi kataklizma tapasztalata (Eötvös József: A karthauzi; Magyarország 1514-ben)

Kölcsey novelláinak poétikai megoldásaihoz a legközelebb báró Eötvös József regényei állnak. Eötvös első regénye, A karthauzi (1839–1841)222 alapszerkezetében az érzékeny regények (lásd 383–395. o.) sémáját követi: a „talált kézirat” elvére épülő, keretes narráció egy én-elbeszélést fog közre, s ez utóbbi egy olyan vallomást rajzol ki, amely visszatekintő pozícióból, a narrátor-főhős haláláig ívelő módon mondja el az eseményeket. A főhős, Gusztáv életének epizódjai ráadásul erős érzelmi reflexiókkal mutatkoznak meg, sűrű anticipációkkal készítve elő cselekedeteinek, sorsának morálisan kárhoztatható, vagy tragikus tévedésnek bizonyuló, csattanóként felbukkanó elemeit. A regény mindazonáltal már határozottan átértelmezi az érzékeny regények regénytechnikai megoldásait: a szöveg néhol erősen túllépi a reflexió rögzítésének logikus határait – Gusztávnak az öngyilkosság gondolatáig való eljutása pl. oly módon ábrázoltatik, hogy az nem egy utólagos írói pozíciót feltételez, hanem egy, az eseményekkel egy időben működő narrátori tudatot, ezáltal formálván drámaivá az eseményeket. A karthauzi már nem imitálja következetesen az emlékezésnek azokat a privát közlésformáit (pl. a naplót vagy levelet), amelyekre a 18. századi érzékeny regények ráépültek, hanem határozott lépéseket tesz egy más alapelvekre épülő narratív struktúra kialakításának irányába.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave