Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Bevezetés

A magyar irodalmi modernséget értelmező irodalomtörténeti hagyomány nem mindig tudta elkerülni a mitizáló megközelítés csapdáit. A szaktudomány mára ugyan jórészt szakított ezzel az örökölt, kétes érvényű szemléletmóddal, a szélesebb irodalmi közvélemény azonban még mindig nem tudta teljesen kivonni magát hatása alól. Az egyik ilyen vélekedés szerint a magyar irodalmi modernség történetében a Nyugat látványos áttörést vitt véghez, amelyhez viszonyítva minden korábbi fejlemény csupán mint a nagy fordulat előzménye vehető számba. E megközelítés sarkított változata szerint a magyar irodalmi modernség és a Nyugat története lényegében azonos egymással, s minden korábbi törekvés vagy egykorú csoportosulás csupán a lábjegyzet szerepét töltheti be ebben a nagyszabású elbeszélésben. A Nyugat szerepét túlhangsúlyozó mítosz sok forrásból táplálkozott. Eredetének okai között említhető a folyóirat önmagáról kialakított képe, amely határozottan azt sugallta, hogy a Nyugat megjelenése új irodalomtörténeti korszakot nyitott. A nyugatos önértékelés hagyományára később rátelepedett a marxista irodalomtörténet-írás forradalomkultusza, amely minden érdemi változásra a gyökeres és hirtelen fordulat sémáját erőltette rá. Ha az erőszakolt ideológiai konstrukciótól és a Nyugat reklámszempontokat sem mellőző önképétől eltávolodva vizsgáljuk meg a folyóirat és a modernség kapcsolatát, akkor arra a következtetésre juthatunk, hogy 1) a modernség a magyar irodalomban már a Nyugat megjelenése előtt jelentős teljesítményeket hozott létre, 2) a Nyugat a modernség bizonyos irányzataitól kifejezetten idegenkedett, 3) a folyóirat tájékozódása a különböző nyelvterületek modern irodalmában bizonyos egyoldalúságokat mutatott.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave