Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Karinthy Frigyes

Karinthy Frigyes életművét, némi túlzással szólva, tulajdonképpen egyetlen munkája tartja mind a mai napig a nyugatos kánon élvonalában: irodalmi karikatúráinak Így írtok ti (1912) címmel többször és több változatban megjelent gyűjteménye. A terjedelmes irodalmi korpuszt hátrahagyó szerzőnek ez az utólag kialakult sajátos „egykönyvűsége” már csak azért is figyelmet érdemel, mert a befogadástörténet ilyen alakulása teljesen ellentétes a szerző intencióival. Az Így írtok ti második, bővített kiadásához (1921) írott előszavában Karinthy meglehetősen határozottan utasítja el azt az írószerepet, amely az irodalmi karikatúrák szerzőjeként azonosítja: „A magam részéről, bár ez lényegtelen, őszintén bevallom: jobb szeretném, ha inkább semmi nyoma nem maradna annak, hogy éltem és írtam, mint annyi, hogy az »Így írtok ti« az én nevemhez fűződik – kínosan szégyellném magam, ha többet jelentene ez a könyv, akárcsak a napi események történetében is, mint amennyit az én életemben jelentett.”281 Vélhetőleg többről van szó, mint a „beskatulyázással” szembeni szokásos alkotói ellenérzésről. Karinthyt a humoristaként történő azonosítás azért is irritálta, mert író ambíciói nem csupán a „komolyan veendő” szerző, hanem a bölcseleti hajlandóságú író szerepe felé vonzották. Ennek megfelelően humora is intellektuális és kritikai karakterű, többnyire a szemléletmódunkban reflektálatlanul elfogadott, megalapozatlan vagy téves vélekedések elbizonytalanítását célozza meg.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave