Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Cholnoky László

Bár Cholnoky László prózáját az irodalomtörténet-írás gyakran testvérének, Viktornak epikájával hozza összefüggésbe, elbeszélésmódjuk között azonban korántsem tapasztalható olyan szoros összefüggés, amely e vélekedést igazolná. Noha Cholnoky László azt a sajátos publikálási gyakorlatát, hogy már megjelent szövegeit új cím alatt ismét eladta a kiadóknak (Nemeskéri Erika 1989: 91–93), olykor bátyja írásaira is kiterjesztette, a két testvér elbeszélőművészete mégis lényegi eltéréseket mutat. Cholnoky Viktor prózájának jelentős teljesítményei nem a lélektani elbeszélés poétikájához kapcsolódnak, míg László legsikerültebb alkotásai, kisregényei éppen ebbe a hagyományba illeszkednek. Szintén lényeges eltérés, hogy a metafiktív gesztusok és a fikciós szintek közötti metaleptikus váltások testvérével ellentétben nem játszanak meghatározó szerepet műveiben, bár kétségtelenül fel-feltűnnek bennük. Továbbá az sem látszik elhanyagolható különbségnek, hogy Viktor kizárólag kisprózát írt, míg László életművének fajsúlyosabb részét hosszabb elbeszélései és regényei alkotják. Bár mindketten erősen kötődtek a 19. század magyar elbeszélő hagyományához, s ezen belül a narráció anekdotikus formáihoz, ezeket eltérő módon értelmezték át.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave