Gintli Tibor (szerk.)

Magyar irodalom


Babits Mihály

Az utóbbi két évtizedben egyre gyakrabban kapnak nyilvánosságot azok a vélekedések, amelyek Babits költészetének jelentőségét és költészettörténeti újszerűségét mindinkább kétségbe vonják. Ez a beállítódás akkor is meglehetősen egyoldalúnak tűnik, ha figyelembe vesszük, hogy Babits egész életművében kitüntetett szerepet tölt be a hagyomány megidézése, illetve értékként való felmutatása. A tradíció felé fordulást önmagában természetesen a Babits költészetének jelentőségét vitató értelmezések sem tekintik a modernség fogalmával ellentétesnek, azt a változatát azonban annál inkább, amely mintegy lezárt, rögzített jelentésű örökségként tekint a hagyományra. Babits első köteteinek antik költészetet megidéző gesztusai azonban aligha írhatók le a túlszárnyalhatatlan klasszikusok iránti csodálat régi keletű formulájával. Babits korai költészete a hagyományt korántsem az „antikvárius” archiválás törekvésével szólítja meg. Első kötetének programadó versében tézisszerűen fogalmazza meg: „a dal is légyen örökkön új / a régi eszme váltson ezer köpenyt, / s a régi forma új eszmének / öltönyeként kerekedjen újra.” Az In Horatium a költészetet állandó mozgásként értelmezve eltávolodik a hagyomány őrzőjének pozíciójától, s Nietzsche szellemében a hagyomány nyitottságát hangsúlyozza. Jóllehet a tradíciót rögzített normaként értelmező poétikák az európai irodalom történetének több korszakában is az antikvitás irodalmát jelölték meg örök esztétikai mérceként, a korai Babits hagyományfogalma ennél a megközelítésmódnál közelebb áll – a klasszika-filológusként induló – Nietzsche szemléletmódjához.

Magyar irodalom

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 058 949 9

Szerb Antal óta nem jelent meg ilyen alapos, összefoglaló munka a magyar irodalomról. A kötet első írásos emlékeinktől kezdve egészen a kortárs írók munkásságáig végigköveti irodalmi kultúránk folyamatos változásait, s az egyes korszakokat és irányzatokat a legismertebb művészek munkáin keresztül mutatja be. Bár a Magyar irodalom több szerző közös műve, a kötet nem egymástól különálló tanulmányok laza füzére, hanem összefüggő, közérthetően és szakszerűen megírt narrációval vezeti végig az olvasót az irodalom történetén, átfogó képet nyújtva arról, hogyan alakult, formálódott az, amit ma úgy nevezünk: magyar irodalom.

A könyv az Akadémiai kézikönyvek sorozat legújabb tagja; e sorozat célja, hogy magas szakmai színvonalon megírt, ugyanakkor olvasmányos kötetekben foglalja össze egy-egy tudományág eredményeit. Az Akadémiai Kiadó főleg 14-25 éves diákoknak szánja ezeket a könyveket, amelyek hasznos segítséget jelentenek az érettségire vagy vizsgákra készülők számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gintli-magyar-irodalom//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave